Holme Pierrepont Running Club
Email Us

Lake Handicap

This is a series of 3 races around the lake throughout the summer on a handicap basis. Runners are set off at intervals depending on their handicap and the winner is the first to cross the line. The series winner is calculated on the total placings in the three races. See the archive for previous results.


2017 Dates

15th May

17th July

11th September

Race 1 Results - 15th May 2017

Pos

Name

Handicap

Actual

Difference

1

Gillian Bubb

27:30

25:07

-

02:23

1

Mel Weaver

27:30

25:07

-

02:23

3

Howard Partridge

23:00

21:03

-

01:57

4

Jo Chalmers

25:00

23:05

-

01:55

5

Rachel Grant

26:00

24:32

-

01:28

6

Claire Hayes

21:00

19:44

-

01:16

7

Richard Jones

22:00

20:46

-

01:14

8

Daniel Collinson

25:30

24:26

-

01:04

9

Scott Smith

22:30

21:28

-

01:02

10

Louise Read

20:00

19:04

-

00:56

11

Chris Jekeil

22:00

21:06

-

00:54

12

Will Meredith

19:00

18:15

-

00:45

13

Pam Crawford

27:30

26:47

-

00:43

14

Arry Nathan

19:30

18:47

-

00:43

15

Melissa Hopson

24:00

23:18

-

00:42

16

Paul Griiiths

23:00

22:21

-

00:39

17

Rob Harper

20:30

19:56

-

00:34

18

Grant Findley

26:00

25:27

-

00:33

19

Janet Atkinson

21:00

20:32

-

00:28

20

Keith Jamieson

18:30

18:07

-

00:23

21

Rupert Killik

21:30

21:08

-

00:22

22

John Hillier

20:30

20:13

-

00:17

23

Rob MacDonald

21:00

20:44

-

00:16

24

Claire Lewis

21:30

21:22

-

00:08

25

John Sutherns

19:45

19:44

-

00:01

26

Anna Heaton

20:30

20:30

-

00:00

27

Darren Fisher

21:00

21:06

+

00:06

28

Joseph Eccles

19:15

19:23

+

00:08

29

Steve Eatherington

18:00

18:10

+

00:10

30

Ann Gould

21:30

21:43

+

00:13

31

David Ralph

22:30

22:45

+

00:15

32

Christine Heaton

19:30

19:45

+

00:15

33

Emma Cupitt

20:00

20:18

+

00:18

34

Eddy George

16:45

17:04

+

00:19

35

Chris Brawn

18:30

18:50

+

00:20

36

Ed Ducker

18:30

19:02

+

00:32

37

Matt Wynn

18:30

19:03

+

00:33

38

David Greenwood

16:00

16:35

+

00:35

39

Karen Long

24:00

24:36

+

00:36

40

David Hodson

20:00

20:37

+

00:37

41

Rob Nason

17:45

18:30

+

00:45

42

Simon Leadley

21:00

21:47

+

00:47

43

Peter Evans

19:15

20:06

+

00:51

44

Colin Hallam

18:30

19:28

+

00:58

45

Simon Reed

19:00

20:02

+

01:02

46

Glyn Sawford

19:30

20:41

+

01:11

47

Gary Cragg

19:00

20:13

+

01:13

48

Sandy Poole

27:30

28:45

+

01:15

49

Andy Sharp

25:30

26:47

+

01:17

50

Penny Durance

22:00

23:31

+

01:31

51

Louise Carney-Stillie

23:30

25:02

+

01:32

52

Jim Hewit

21:00

22:35

+

01:35

53

Kevin Ford

18:00

19:38

+

01:38

54

Mike Wells

17:30

19:42

+

02:12

55

Chris Hendry

26:00

28:20

+

02:20

56

Neil Devonport

20:00

22:23

+

02:23

57

Phyllis Cao

25:30

27:59

+

02:29

58

Mark Rose

22:00

24:36

+

02:36

59

Friedel Plant

27:00

29:40

+

02:40

60

Richard Durance

24:00

27:16

+

03:16

61

James Blakey

20:30

23:47

+

03:17

62

Neil Hamilton

25:30

32:15

+

06:45

Pos

Name

Handicap

Actual

Difference

1

John Oldfield

26:00

22:09


03:51

2

Peter Gale

26:30

23:54


02:36

3

Lucy Chadborn

30:00

27:48


02:12

4

Howard Partridge

21:30

19:32


01:58

5

Patti Cranton

22:30

20:34


01:56

6

Sandy Poole

29:00

27:06


01:54

7

Friedel Plant

30:00

28:09


01:51

8

Matt Aldridge

22:00

20:12


01:48

9

Neil Devonport

22:30

20:45


01:45

10

Rob MacDonald

21:00

19:25


01:35

11

Ann Gould

22:00

20:46


01:14

12

John Hillier

20:30

19:18


01:12

13

Mel Weaver

25:30

24:19


01:11

14

Scott Smith

21:30

20:22


01:08

15

Kevin Ford

19:45

18:42


01:03

16

Rupert Killik

21:00

20:02


00:58

17

Darren Fisher

21:30

20:34


00:56

18

Emma Cupitt

20:30

19:36


00:54

19

Martin Spencer

25:00

24:10


00:50

20

Karen Long

25:00

24:11


00:49

21

Chris Rhodes

18:45

17:57


00:48

22

Janet Atkinson

21:00

20:14


00:46

23

Kelly Chapman

26:00

25:15


00:45

24

Victoria Thurlby

24:30

23:47


00:43

25

Chris Allen

21:30

20:50


00:40

26

Claire Goodman

21:00

20:21


00:39

27

Karen Blakemore

23:30

22:53


00:37

28

Ed Ducker

19:15

18:39


00:36

29

Will Meredith

18:10

17:35


00:35

30

Rachel Grant

25:00

24:26


00:34

31

Richard Jones

21:00

20:28


00:32

32

Chris Brawn

19:00

18:31


00:29

33

Arry Nathan

19:00

18:32


00:28

34

Naomi McArthur

23:30

23:08


00:22

35

Eddy George

17:15

17:00


00:15

36

Oliver Matharu

16:45

16:32


00:13

37

Linda Evans

26:30

26:22


00:08

38

Jo Chalmers

23:30

23:23


00:07

39

Grant Findlay

25:30

25:24


00:06

40

Simon Sharp

20:30

20:33


00:03

41

Colin Hallam Jr

19:30

19:37


00:07

42

Carol Pike

25:30

25:44


00:14

43

Stuart Brook

22:00

22:17


00:17

44

Laurence Pearce

19:15

19:35


00:20

45

Derek Poole

24:00

24:22


00:22

46

Dick Durance

25:30

26:00


00:30

47

Brenden McCormack

18:30

19:09


00:39

48

Shaun Cross

25:00

25:40


00:40

49

Derek Rose

24:30

25:11


00:41

50

Christine Oldfield

29:15

30:02


00:47

51

Simon Leadley

22:00

22:52


00:52

52

Ian Scott

21:30

24:09


02:39

53

Pat Walsh

30:00

39:02


09:02

Race 2 Results - 17th July 2017