Holme Pierrepont Running Club
Email Us

Club Trophies

Chairman’s Trophy

2013 Kathryn Mellor

2012 Bryony Butcher

2011 Claire Hayes-Gill

2010 Glyn Sawford

2009 Arwen Vervoorts

2008 Howard Partridge

2007 Don Wells

2006 Bryn Stone

2005 Sandy Poole

2004 Keith Jamieson

2003 Neil Marshall

2002 Mandy Andrews


Ladies Captain’s Trophy

2013 Jean Inglis

2012 Ruth Jones

2011 Lorraine Salkild

2010 Mary Mills

2009 Christine Heaton

2008 Serena Bignell

2007 Claire Hayes-Gill

2006 Christine Heaton

2005 Jacqueline Wilson

2004 Lesley Cliff

2003 Jane Beech

Ladies Newcomers Cup

2013 Lucy Adams

2012 Anna Gray

2011 Sophie Walsh

2010 Kathryn Mellor

2009 Ruth Jones

2008 Arwen Vervoorts

2007 Jean Inglis

2006 Charlotte Lymn

2005 Clare Ablethorpe

2004 Helen Byrne

Men’s Newcomers Cup

2013 Tony Meenaghan

2012 Mark Enstone

2011 Steve Tupholme

2010 Matt Lewis

2009 Keith Alger

2008 John Oldfield

2007 Dave Proctor

2006 John Walton

2005 Simon Tribble

2004 Colin Hallam Jr

Men’s Captain’s Trophy

2013 Stewart Gregory

2012 Stewart Gregory

2011 Howard Partridge

2010 Matthew Grainge

2009 Steve Shanks

2008 Neil Marshall

2007 Graham Moffatt

2006 Steve Shanks

2005 Stewart Gregory

2004 Dave Bland

2003 Howard Partridge

Ernie Berry Trophy for fastest vet half marathon

(alternates between male and female categories)

2014 Serena Bignell

2013 Graham Moffatt

2012 Serena Bignell

2011 Graham Moffatt

2010 Christine Heaton

2009 Howard Partridge

2008 Helen Byrne

2007 Stewart Gregory

2006 Patti Cranton

2005 Stewart Gregory

2004 Mary Mills

2003 Howard Partridge

Men’s Marathon Trophy

2013 Matthew Grainge

2012 Matthew Wolloch

2011 Matthew Grainge

2010 Matthew Grainge

2009 Steve Shanks

2008 Steve Shanks

2007 Stewart Gregory

2006 Stewart Gregory

2005 Julian Crowther

2004 Stewart Gregory

2003 Bernard Jarvis

Ladies Marathon Trophy

2013 Christine Heaton

2012 Christine Heaton

2011 Serena Bignell

2010 Helen Byrne

2009 Serena Bignell

2008 Serena Bignell

2007 Serena Bignell

2006 Helen Byrne

2005 Lorna White

2004 Dorothy Michalak

2003 Serena Webster

Men’s Fell Running Championship

2013 Matthew Grainge

2012 William Scott

2011 Mark Salkild

2010 Matt Lewis

2009 Graham Moffatt

2008 Steve Shanks

2007 Graham Moffatt

2006 Stewart Gregory

2005 Stewart Gregory

2004 Stewart Gregory

2003 Graham Moffatt

Ladies Fell Running Championship

2013 Arwen Makin

2012 Not awarded

2011 Claire Anderson

2010 Mary Mills

2009 Mary Mills

2008 Mary Mills

2007 Not awarded

2006 Mary Mills

2005 Mary Mills

2004 Lorraine Butterfield

2003 Jane Beech